تعاریف و اصطلاحات


اصطلاحاتی که در این قوانین و مقررات به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است:

 1. شرکت: شرکت فناورسازان تجارت فرتاك که نسبت به ارائه خدمات بسپار اقدام می‌کند.
 2. بسپار: خدماتی نرم‌ افزاری که توسط شرکت به منظور سرویس‌های خدمات آنلاین ارائه می‌شود.
 3. اپلیکیشن: اپلیکیشن متعلق به شرکت که به منظور استفاده از خدمات بسپار، حق استفادۀ موقت از آن برابر شرایط قراردادی و سند حاضر به کاربران اعطا می‌گردد.
 4. کاربر: شخصی حقیقی یا حقوقی است که از طریق اینترنت به اپلیکیشن بسپار متصل و از خدمات اپلیکیشنی بسپار بهرمند می‌شود.
 5. حساب کاربری: حسابی است که اشخاص برای استفاده از خدمات بسپار در اپلیکیشن بسپار ایجاد کرده‌اند.
 6. اعتبار: مبلغی است که کاربران در حساب کاربری خود به منظور استفاده از خدمات بسپار دارند. این مبلغ به صورت پرداخت از طریق سامانۀ بانکی و کارت‌های عضو شبکۀ شتاب واریز خواهد شد.
 7. اطلاعات محرمانه: اطلاعاتی که توسط کاربران در اختیار بسپار قرار داده می‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد می‌شود و همچنین اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجۀ بهره برداری از خدمات بسپار در اختیار شرکت قرار داده می‌شود، مانند اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی، نوع ماشین شخص.
 8. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آئین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها.

حساب کاربری


 1. کاربران با ثبت نام در بسپار و همچنین با هر بار استفاده از خدمات بسپار می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری بسپار را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفادۀ مستمر کاربران از اپلیکیشن به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.
 2. برای استفاده از خدمات بسپار لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. برای استفاده از خدمات بسپار کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی، و شماره همراه خود را در اپلیکیشن بسپار ثبت کند.
 3. کاربران می‌پذیرند اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح و به‌ روز در اپلیکیشن وارد کنند و مسئول عدم صحت اطلاعات اعلام شده شخص کاربران می‌باشند. در صورت اثبات خلاف این موضوع، شرکت مجاز به پیگیری قضایی و قانونی نزد مراجع ذیصلاح می‌باشد.
 4. کاربران متعهد می‌گردند که صرفا با شماره موبایل متعلق به خود نسبت به ثبت نام در اپلیکیشن بسپار اقدام نمایند. در غیر این صورت در برابر شخص ذینفع صاحب شماره موبایل تماما مسئول بوده و شرکت به محض آگاهی از این موضوع نسبت به لغو عضویت کاربر مذکور اقدام خواهد نمود.
 5. هر شخص با توجه به مدارک هویتی تنها می‌تواند یک حساب کاربری به عنوان کاربر در اپلیکیشن داشته باشد. در صورتی که شرکت اطلاع یابد که به نام یک شخص اعم از حقیقی و یا حقوقی حساب‌های کاربری متعدد وجود دارد، شرکت مجاز خواهد بود نسبت به قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب‌های کاربری مذکور اقدام نماید.
 6. مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص حقیقی و یا حقوقی در اپلیکیشن یا سایر خدمات مربوط به بسپار انجام می‌شود به عهدۀ کاربران است.
 7. مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری به عهدۀ کاربران است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر مذکور موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع شرکت برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌رسانی به شرکت انجام نشده است، مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود به عهدۀ وی خواهد بود.
 8. کاربران حق ندارند به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهند یا حساب خود را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری منتقل کنند. در مورد کاربر شخص حقوقی نیز، مسئولیت‌های قانونی بهره برداری از خدمات بسپار متوجه مدیران مجموعه‌های مذکور خواهد بود.
 9. در شرایط خاصی ممکن است از کاربر برای استفاده از خدمات، درخواست احراز هویت شود، در چنین شرایطی اگر کاربر اطلاعات کافی در اختیار شرکت قرار ندهد، شرکت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ خدمات به کاربر بسپار خودداری کند.
 10. ممکن است بنا به مورد و حسب صلاحدید و تشخیص شرکت، از کاربران درخواست اطلاعات تکمیلی، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود گردد. در این صورت کاربر مورد درخواست، متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام و درخواست شده از سوی شرکت خواهد بود. در غیر این صورت شرکت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ خدمات به کاربر مذکور خودداری کند.

استفاده از بسپار


 1. با استفاده از خدمات بسپار کاربران می‌پذیرند و موظف می‌باشند که از بسپار برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی یا خلاف شرع یا مخالف با عرف جامعه و مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران استفاده نکنند.
 2. کاربران متعهد می‌شوند هیچ‌گاه از خدمات بسپار به صورتی که به بسپار یا شرکای آن صدمه‌ای وارد کند استفاده نکنند. در صورتی که کاربران نسبت به سوءاستفاده از امکانات فراهم شده در خدمات بسپار در جهت منافع شخصی و یا آسیب اعم از مادی و یا معنوی به منافع شرکت اقدام نمایند، شرکت ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب کاربری، مجاز خواهد بود با مراجعه به مراجع قضایی و یا سایر مراجع ذیصلاح قانونی نسبت به مطالبه جبران خسارات وارده اقدام نماید.
 3. کاربران می‌پذیرند که شرکت ممکن است از ارسال پیامک، ایمیل و یا Push Notification به عنوان راه ارتباطی شرکت با وی استفاده کند. کاربران می‌توانند درخواست کنند که ارسال این پیام‌ها قطع شود اما می‌پذیرند که با انصراف از دریافت این پیام‌ها، ممکن است در استفاده از خدمات با مشکل مواجه شوند و یا اطلاعات مقتضی بموقع به ایشان نرسد.
 4. شرکت ممکن است کدهایی به منظور هدیه به کاربر بسپار ارائه کند که با وارد کردن این کدها در نرم‌افزار، یا درصدی از هزینۀ سرویس کاسته یا درصدی از هزینۀ سرویس پس از آن به کاربر برگردانده ‌شود و یا مبلغ مشخصی به حساب کاربر در اپلیکیشن بسپار اضافه ‌شود. نحوۀ ارائه این خدمات و تعیین مهلت استفاده از آنها، منوط به تشخیص و صلاحدید شرکت بوده و در صورت عدم تعلق کدهای مذکور، کاربر بسپار حق طرح هیچگونه ادعا و اعتراضی را در این خصوص نخواهد داشت.
 5. کاربران می‌پذیرند که اجازۀ فروش کدها را به اشخاص دیگر ندارند. همچنین کاربران مجاز نیستند این کدها را به صورت عمومی منتشر کنند – حتی اگر شرکت در فضاهای عمومی به نحوی که در دسترس عموم است، این کدها را منتشر کرده باشد – مگر اینکه شرکت رسماً این اجازه را به آنها داده باشد.
 6. کاربر بسپار می‌پذیرد اعتباری که در حساب کاربری خود دارد مستقل از روش کسب آن (اگر در نتیجه افزایش اعتبار از طریق درگاه بانک باشد یا در نتیجه وارد کردن کدهای تخفیفی که شرکت در اختیار آنها قرار می‌دهد یا هر روش دیگری) فقط برای استفاده از خدمات بسپار قابل استفاده است و امکان دریافت این وجه را به صورت نقد ندارد.
 7. کاربر بسپار می‌پذیرد کدهایی که جهت افزایش اعتبار یا کاهش هزینه سرویس به وی داده می‌شود، ممکن است منقضی شوند. از آنجایی که شرکت برای ارائه این کدها هزینه ای از کاربر دریافت نمی‌کند، این حق برای شرکت محفوظ است که مبلغ یا درصد تاثیر این کدها را حتی پس از انتشار آنها تغییر دهد یا در صورت لزوم آنها را باطل کند. همچنین درصورتی که شرکت تشخیص دهد که استفاده از این کد به دلیل خطای فنی یا تخلف صورت گرفته و یا غیر قانونی بوده است می‌تواند این کدها یا اعتباری که در نتیجۀ استفاده از آنها به حساب کاربر اضافه شده است را باطل یا حذف کند.
 8. مسئولیت تامین اینترنت و سخت‌افزار لازم و همچنین پرداخت هزینه‌های مربوط به آنها برای استفاده از خدمات بسپار به عهدۀ کاربران است.
 9. کاربران متعهد می‌شوند پس از اتمام سرویس از هیچ بخش از اطلاعاتی که در نتیجۀ استفاده از خدمات بسپار، کسب کرده‌اند ، استفاده‌ای نکنند.
 10. با استفاده از خدمات بسپار کاربران می‌پذیرند که در حین انجام سرویس، بسپار را وسیله‌ای برای تبلیغات و بازاریابی کالا و خدمات شخصی خود قرار ندهند و از هرگونه معرفی و عرضۀ محصولات و خدمات شخصی و یا متعلق به دیگران خودداری کنند.
 11. کاربران متعهد به رعایت همۀ قوانین اسلامی، شرعی، اخلاقی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در هنگام استفاده ازخدمات بسپار هستند.
 12. کاربران می‌پذیرند که بسپار تنها خدمات نرم‌افزاری است که ارتباط بین سرویس گران و کاربران را جهت توافق بر انجام یک خدمت وسرویس فراهم می‌کنند. در خدمات بسپار سرویس گر مختار است یک درخواست خدمت را بپذیرد یا رد کند، همچنین کاربر مختار است پس از ارسال درخواست ، مشخص شدن سرویس گر و قبل از آغاز عزیمت به نقطۀ مبدا، خدمت را انجام دهد یا خیر. لذا هر سرویس و خدمتی که بسپار انجام می‌دهد باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل و رابطۀ قراردادی بین سرویس گر و کاربر در نظر گرفته شود.

هزینه ها و پرداخت


 1. کاربر بسپار می‌پذیرد امکان استرداد هزینه‌هایی که وی به شرکت می‌پردازد وجود ندارد.
 2. کاربر بسپار می‌پذیرد هزینۀ خدمت از طرف شرکت مشخص می‌شود و پس از استفاده از آن اعتراضی نسبت به هزینه نمی‌تواند داشته باشد. بدیهی است از آنجایی که کاربر بسپار مجاز به عدم پذیرش هزینۀ اعلام شده از سوی شرکت می‌باشد، در صورت قبول، متعهد به پرداخت آن می‌باشد و به همین منظور کاربر مذکور با قبول این شرایط و مقررات به شرکت اختیار دریافت و وصول مبالغ مورد مطالبۀ شرکت را از محل اعتبار کاربری خود، اعطا می‌نماید.
 3. پرداخت هزینۀ سرویس فقط از طریق روش‌هایی که توسط بسپار مشخص می‌شود، می‌تواند صورت گیرد. این روش‌ها عبارتند از: پرداخت از طریق اعتبار موجود در حساب کاربری بسپار، پرداخت اینترنتی و یا از طریق USSD برای افزایش اعتبار و پرداخت نقدی.
 4. کاربران می‌پذیرند هزینۀ سرویس اعلام شده از سوی شرکت، ممکن است بسته به خدمت ارائه شده متغیر باشد. در هر صورت رقم اعلام شده از سوی شرکت بر اساس استانداردهای موجود و صلاحدید شرکت تعیین گردیده است و در صورت پذیرش از سوی کاربران، ایشان حق طرح هیچگونه ادعا و اعتراضی دراین خصوص نخواهند داشت.
 5. کاربر بسپار می‌پذیرد که باید هزینۀ خدمت را مستقل از هر گونه مشکلی که ممکن است در برنامۀ جهت پرداخت آنلاین به وجود آید به شرکت پرداخت کند. در صورتی که به دلیل مشکلی در برنامۀ بسپار یا مشکلات ارتباطی از جمله اینترنت و شبکۀ تلفن همراه امکان پرداخت از طریق نرم‌افزار فراهم نشود، کاربر همچنان موظف به پرداخت هزینۀ خدمت خواهد بود. در این شرایط پرداخت هزینه ممکن است با هماهنگی کاربر با مرکز تماس شرکت بسپار یا روش‌های دیگر صورت پذیرد. در صورتی که کاربر به هر دلیلی از جمله مشکلات نرم‌افزار پرداخت را انجام نداده باشد، شرکت حق دارد مبلغ خدمت را از اعتبار کاربر کسر کند و در صورت عدم پرداخت ، حساب کاربری مسدود خواهد شد.
 6. همچنین چنان چه کاربر اقدام به فحاشی، توهین و ضرب و جرح و سایر اقدامات خلاف قانون نماید حق مراجعه سرویس دهنده به مراجع قضایی ذیصلاح محفوظ است. علاوه بر آن شرکت حق مراجعه به مراجع قضایی از جهت لطمه به شهرت و اعتبار تجاری خود را خواهد داشت.

مسئولیت بسپار


 1. شرکت با تمام امکانات خود از جمله مرکز تماس ، واحد رسیدگی به شکایات و فرآیند میانجیگری تمامی تلاش خود را جهت رضایت کاربران، رفع اختلافات ایجاد شده در زمان ارائه و استفاده از خدمات بسپار بین کاربران، و ایجاد صلح و سازش فی مابین آنها می‌کند.
 2. شرکت با استفاده از نظارت‌های خود و انجام نظرسنجی از کاربران در انتهای خدمت تلاش می‌کند خدمات با کیفیت مطلوب به کاربران ارائه دهد.
 3. شرکت تلاش خود را جهت فراهم نمودن امکان استفاده از خدمات نرم‌افزاری خود توسط دستگاه‌های کاربران محترم می‌کند اما تضمینی نسبت به اجرا شدن آن روی همۀ دستگاه‌ها یا همۀ شبکه‌های ارتباطی (اینترنت، شبکۀ تلفن‌ همراه و …) نخواهد داد.
 4. تمامی اطلاعات کاربران به عنوان اطلاعات محرمانه نزد شرکت محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده مگر برابر تصمیم مقام ذیصلاح قضایی. بنابراین در صورت درخواست و صدور دستور مقتضی از سوی مراجع قضایی، شرکت مکلف به ارائۀ اطلاعات کاربران به مراجع مذکور می‌باشد.
 5. چنانچه هر یک از کاربران بسپار در زمان استفاده از خدمات آن با مشکلی مواجه شوند برابر شرایط فوق می‌توانند شکایت خود را از طریق مرکز تماس و واحد رسیدگی به شکایات بسپار مطرح و شرکت پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل اختلافات بعمل خواهد آورد.
 6. جهت اطلاع بیشتر کاربران با نحوه و شرایط ارائۀ خدمات بسپار ، همۀ اطلاعات مورد نیاز کاربران توسط بسپار در نرم‌افزار قرار داده شده است و اشخاص می‌توانند با مراجعه به قسمت مذکور و مطالعۀ آنها کاملا با شرایط ذکر شده و خدمات بسپار آشنا شوند. همچنین همکاران ما در مرکز تماس پاسخگوی هر گونه ابهام و سوال کاربران هستند. لازم به توضیح است که ارائه اطلاعات کاربری صرفا از طریق اپلیکیشن امکان پذیر است و به منظور حفظ امنیت اطلاعات کاربران و اصل محرمانگی ، ارائه اطلاعات کاربری به خود کاربر و اشخاص ثالث به صورت تلفنی و حضوری مقدور نیست.
 7. مسئولیت بسپار فقط در فرضی است که کاربر بسپار از طریق اپلیکیشن بسپار درخواست خدمت ارسال کرده است و سرویس گر نیز این درخواست را پذیرفته است. لذا اگر سرویس گر و کاربر بسپار که در اپلیکیشن ثبت نام کرده‌اند خارج از اپلیکیشن با یکدیگر بر انجام خدمت توافق نمایند هیچ گونه مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود.

مسئولیت کاربران


 1. مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی و قوانین مدنی ، برعهدۀ شخص متخلف بوده و شرکت هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و شرکت می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی شرکت به عمل آورد.
 2. هر گونه اقدامی از سوی کاربران که منجر به ورود خسارت به شهرت تجاری، نام و اعتبار شرکت شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی و شرکت حق غیر فعال نمودن کاربران و اقدام قانونی علیه ایشان را جهت مطالبه خسارت و احقاق حقوق قانونی خود خواهد داشت.
 3. سرویس کارهای بسپار متعهد می‌شود تنها از علایم و اقلام سازمانی که توسط بسپار تهیه و در اختیار او گذاشته شده است استفاده کند و مسئولیت استفاده از اقلام و علایمی که سبب ایجاد مشابهت و یا ایجاد اشتباه برای کاربران و یا سایر اشخاص اعم از حقیقی و یا حقوقی کند بر عهدۀ سرویسکار بوده و در صورت لزوم شرکت به قطع خدمات با نامبرده و پیگیری قانونی اقدام خواهد نمود و شخص متخلف مکلف به جبران خسارات وارده به شرکت خواهد بود.
 4. در صورتی که در حین کار، سرویسکار نسبت به نقض تعهدات قانونی از سوی کاربر خدمت گیرنده اطلاع پیدا کند، سرویسکار متعهد به اعلام گزارش به مرکز تماس شرکت و مراجع انتظامی خواهد بود.

شرایط استفاده مشتریان


مشتری متعهد می¬شود نسبت به خروج اشیاء ارزشمند خود از خودرو مبادرت ورزد در غیر این صورت شرکت مسئولیتی در قبال مفقود شدن آن ها ندارد.

موارد فنی


 1. کاربران حق ندارند هیچگونه تلاشی در جهت استخراج سورس کد (Source Code) نرم‌افزارهای بسپار شامل دیکامپایل(Decompile) ، مهندسی معکوس(Reverse Engineering) یا فعالیت‌های مشابه انجام دهد، مگر اینکه اجازۀ چنین کاری به صورت قانونی صادر شده باشد.
 2. کاربران مجاز نیستند با استفاده از روش‌های Framing یا Mirroring یا روش‌های دیگر نسخۀ دیگری از خدمات بسپار را روی سرورهای دیگر ارائه کنند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم‌افزار بسپار یا در روش ارائۀ خدمات تغییر یا اخلالی ایجاد کند.
 3. کاربران حق ندارند نرم‌افزار یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری (Indexing)، مطالعه یا هر گونه فعالیت داده‌کاوی روی خدمات اجرا کنند.
 4. کاربران حق ندارند هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیر متداول به هیچ بخش از سامانۀ بسپار یا سامانه‌های مرتبط با بسپار انجام دهند.

محتوای تولید شده توسط کاربران


شرکت ممکن است در شرایطی به کاربران اجازه دهد که در وب سایت، نرم‌افزار موبایل و یا سایر بخش‌های این سامانه، عکس، متن، فایل صوتی، فایل تصویری یا فایل‌های مشابه منتشر کنند. مالکیت هر مطلب (شامل متن، عکس، فایل صوتی، فایل تصویری و …) که به این شکل در خدمات ثبت شود همچنان متعلق به کاربران خواهد بود. اما با ثبت آنها در خدمات‌ مرتبط به بسپار کاربران این حق را به بسپار می‌دهند که آنها را در هر مکان و هر زمانی به صورت دیجیتال یا چاپی برای هر نوع کاربردی منتشر کند. همچنین شرکت مجاز است حق انتشار این مطالب را به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر منتقل کند.

قطع خدمات


شرکت در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد حضور یک کاربر (سرویس گر یا خدمت گیرنده) می‌تواند برای شرکت یا سایر خدمت گیرندگان یا کارواشگران خطرناک باشد یا مطلوب نباشد، طبق صلاحدید و تشخیص خود حق حذف دسترسی کاربر مذکور به خدمات بسپار را دارد. در این صورت، کاربر حق طرح هیچگونه ادعا و یا اعتراضی را نخواهد داشت.

توافق از راه دور


 1. کاربران توافق می‌کنند جهت مبادلۀ آسان اطلاعات، همۀ تغییرات و الحاقیه‌های قوانین و مقررات حاضر اعم از تغییر و اضافه کردن شروط آن، ارسال اخطاریه و ابلاغیه‌های مربوط به شرکت، از طریق سامانه بسپار بعمل آید و کاربران ضمن پذیرش اطلاع از شرط و روند اجرایی آن موافقت خود را نسبت به اعمال شرط مذکور اعلام می‌کنند.
 2. مسئولیت حفظ و حراست از حساب کاربران برعهدۀ کاربر مذکور بوده و وی ضمن پذیرش این مسئولیت، همۀ داده پیام‌های صادره از طریق حساب کاربری مذکور را منتسب به خود دانسته و هرگونه ادعایی نسبت به انکار، تردید و جعل داده پیام‌های ارسال شده از ناحیۀ نامبرده غیر قابل استماع و مردود است.
 3. کاربران می‌پذیرند هر گونه رویه، اشکال، عبارات مبین تایید و اعلام قبولی و تصدیق داده پیام‌های صادره از طرف شرکت به منزله امضا الکترونیکی و قبولی محسوب می‌شود و هر گونه ادعائی نسبت به امضا و قبولی مذکور غیر قابل استماع و مردود است.
 4. کاربران با عضویت در خدمات بسپار قصد و اراده خود را نسبت به پذیرش انعقاد هرگونه اقدام و عمل حقوقی از جمله عقود و معاملات از راه دور و از طریق سامانۀ رایانه‌ای و الکترونیکی اعلام می‌کنند.